Дата: 25 листопада 2021 – 12 лютого 2022. 

Місце: Дніпро. 

 

«Поезія та перформанс. Східноєвропейська перспектива» — міжнародна виставка, присвячена поезії та перформансу Східної Європи. На ній були представлені понад 100 робіт у жанрі поетичного перформансу від митців та мисткинь із різних країн Східної Європи, зокрема й України. 

 

Головний фокус виставки — поєднання поезії та перформансу в художніх практиках, направлених проти авторитарних режимів минулого, а також у мистецьких дослідженнях сучасної політичної риторики, маніпуляції мовою, з мовою та через мову. Роботи поетів і митців другої половини 20 століття та сучасних артистів торкаються тем цензурованості та штучності мови, її підпорядкуванню ідеологіям та політикам, крихкості та вразливості перед різними соціокультурними трансформаціями.

 

«Поезія та перформанс. Східноєвропейська перспектива» складається з різних типів експонатів: фотографій, аудіо- та відеозаписів, що документують перформанси, текстів та друкованих публікацій, об’єктів, які використовувалися митцями для створення своїх робіт. Разом ці експонати знайомлять відвідувачів зі спробами поетів та художників звільнитися від контрольованої мови та нормативної комунікації у соціалістичних та постсоціалістичних суспільствах; із їхніми творчими експериментами та пошуками.

 

Експозиція виставки поділена на декілька частин, кожна з яких репрезентує один з форматів поетичного перформансу Східної Європи: перформативне письмо-читання, аудіожести, інтервенції у публічний простір, кінематографічна поезія, тілесна поезія та мовні ігри. 

 

Серед артистів, роботи яких будуть представлені на виставці, присутні такі імена: Младен Стіліновіч, Томіслав Ґотовац, Ева Партум, Каталін Ладік, Юрій Лейдерман, Лєв Рубінштейн, Любомір Дюрчек, Вацлав Гавел, Андрєй Монастирський, Владо Мартек, Влодко Кауфман, Петро Ряска, Ксенія Гнилицька, Микола Карабінович, угрупування Бу-Ба-Бу та ЛуГоСад та інші. 

 

Куратори виставки: ​​Сабін Хенсґен і Томаш Ґланц, Юрі Бірте Андерсон, Катерина Русецька. Спільно з Ярославом Футимським.

 

У рамках проєкту «Поезія та перформанс. Східноєвропейська перспектива» проходила  паралельна програма публічних подій, серед яких: перформанси групи Абстрактний Палець, Влодко Кауфмана, Ярослава Футимського, Аніти та Олана Немет, Петра Ряски, Станіслава Туріни, кінопоказ та дискусія з Даною Кавеліною, доповідь Ніколая Карабіновича та перформанс Ксенії Гнилицької. 

 

Виставка створена «Культура Медіальна» у співпраці з Центром сучасної культури у Дніпрі, галереєю Артсвіт, Цюрихським університетом, Європейською дослідницькою радою, Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради та програмою Культурна столиця.

Фото Олега Самойленка.

Виставка