STAGE : СЦЕНА

Дата: 2017 – 2018.
Місце: Дніпро.

 

STAGE : СЦЕНА — це експериментальний публічний простір, де кожен охочий мав можливість влаштувати власний захід. Дизайн розроблено спільно з мешканцями міста та командою міжнародних архітекторів, а зведено Сцену разом з майбутніми користувачами. Відкрився простір до четвертої «Конструкції» — фестивалю сучасного мистецтва та музики у Дніпрі. 

 

Готуючись до фестивалю, ми запитали жителів міста, якого простору їм не вистачає. Бракувало місць, де можна співати, займатися йогою, робити барбекю. Те, що об’єднало всі відповіді — нестача затишного, камерного простору, де можна було б проводити свої заходи. Ми подумали: «Це ж так круто, коли жителі хочуть робити щось своє». Так і народилась ідея Сцени. Ми — команда «Конструкції» — організовували декілька лекцій, виставок, мистецьких експериментів, вистав і концертів. Інші містяни також могли вільно проводити власні заходи.

 

Сцена будувалася в парку ім. Шевченка на місці старого амфітеатру. Це була тимчасова дерев’яна конструкція. Крім самої сцени, було споруджено місце з екраном для кінопоказів та лекцій, простір для проведення воркшопів і виставок, а також багато зручних сидінь. Додатково ми розробили проект озеленення: Сцена нагадувала зелений тунель. Наш спеціаліст з ландшафтного дизайну підібрав спеціальну суміш запашних трав і квітів, що приваблювала метеликів.

 

Тепер щодо нашої улюбленої частини — секретної функції сцени. Вся конструкція працювала як величезний підсилювач звуку — гігантська акустична труба, подібна до тих, які були в старих грамофонах. Тільки уявіть: ви підключаєте свою невелику колонку чи смартфон, і ця труба багаторазово підсилює звук. Робить його настільки гучніше, що кожен може організувати для своїх друзів концерт, вечірку або день народження. 

 

Сцена — це суцільний експеримент. Мешканці Дніпра створювали її спільно з міжнародною командою архітекторів, а на зібрані через краудфандингову компанію кошти ми закуповували будівельні матеріали. В центрі цього проекту лежить соціальна складова: Сцена була початком багатьох нових спільнот. Спільноти дизайнерів, котрі зустрілися онлайн, щоб її спроєктувати. Спільноти волонтерів, що зустрінуться в Дніпрі, щоб її побудувати. Та творча спільнота, завдяки якій Сцена функціонувала.

 

Проектування та будівництво Сцени — не кінцевий результат. Це — прототип культурного центру. Ми будували Сцену саме для розуміння того, якого простору потребує місто. Протягом існування Сцени ми спостерігали: яким чином міське життя проходить в цьому просторі? Які заходи люди проводять в ньому? Через рік Сцену розібрали і почалась розробка проекту культурного центру. 

 

Проект пролунав далеко за межами Дніпра та України. У червні 2018 року він отримав премію 1st Special Mention на European Prize for Urban Public Space 2018 в Барселоні як один із кращих публічних просторів Європи. Також Сцена номінувалася на престижну архітектурну європейську премію — The European Union Prize for Contemporary Architeture — Mies van der Rohe Award.

Ініціативна група: Андрій Палаш, Катерина Русецька, Куба Снопек, Томаш Светлік та близько 500 співучасників й волонтерів проєкту.

 

Facebook

Instagram

 

Медіа про Сцену: 

Stage

«Сцена» в Дніпрі: створення, життя і демонтаж найкращого публічного простору Європи

The future of Ukrainian architecture could be collective, lightweight and public 

Radical grassroots intervention transforms stalin-era outdoor theater site

 

Відео